Oddělení sociálně-právní ochrany dětí

Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) Úřadu městské části Praha 9 se v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, zaměřuje na ochranu práv dětí, jejich oprávněných zájmů, působí k obnovení narušených funkcí rodiny a zabezpečení náhradního rodinného prostředí pro dítě, které nemůže být trvale nebo dočasně vychováváno ve vlastní rodině. Potřebné ochrany ze strany OSPOD se dostává stejně všem dětem z celého správního obvodu a bez časové prodlevy.

Za účelem zajištění těchto cílů vykonává zejména následující činnosti:

• Poskytuje sociálně právní poradenství a pomoc dětem a rodičům při řešení rodinných problémů a akutních situacích, zprostředkovává odbornou pomoc.

• Vykonává funkci opatrovníka, poručníka a kolizního opatrovníka.

• Vyhodnocuje situaci dítěte (šetření v domácnostech, pohovory s dětmi, spolupráce se školskými, zdravotnickými, státními i nestátními organizacemi, pořádání případových a rodinných konferencí) a vypracovává individuální plány ochrany dítěte.

• Zajišťuje neodkladnou péči dítěte v důvodných případech.

• Vyžaduje-li to zájem na řádné výchově dítěte, ukládá rodičům ve správním řízení povinnost využít odbornou poradenskou pomoc, případně přistupuje k výchovným opatřením a opatřením na ochranu dětí (podávání podnětů a návrhů k soudu).

• Sleduje vývoj dětí, které byly svěřeny do výchovy jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte.

• Pomáhá fyzickým osobám nahrazujících péči rodičů při řešení výchovných nebo jiných problémů souvisejících s péčí o děti.

• Sleduje vývoj dětí, o které ve věznici pečuje odsouzená nebo obviněná matka.

• Sleduje výkon ústavní výchovy a vývoj dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, vykonává dohled.

• Vykonává činnosti spojené se zprostředkováním náhradní rodinné péče.

• Řeší závažné poruchy chování dětí a mladistvých, přestupky a trestnou činnost a další činnosti spojené s výkonem sociální kurately.

Na oddělení jsou tyto činnosti vykonávány v rámci specializovaných agend:

Podle zákona o sociálně-právní ochraně je každý člověk oprávněn upozornit orgán sociálněprávní ochrany (OSPOD) na špatné zacházení s dětmi. Státním orgánům, školám, školským zařízením, poskytovatelům zdravotní péče a dalším zařízením určeným dětem je tímto zákonem uložena povinnost oznámit OSPOD ohrožení dítěte. Povinnost oznámit podezření z páchání trestného činu na dítěti vyplývá také z trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., přičemž neoznámení zvlášť závažného zacházení s dětmi může být samo o sobě trestným činem. Pokud jste se stali svědkem špatného zacházení s dítětem, anebo máte důvěryhodné informace o tom, že by nějaké dítě mohlo být ohrožené špatným zacházením, je třeba bezodkladně jednat dle postupů uvedených v kartě KID.

Zaměstnanci orgánů sociálně-právní ochrany, zaměstnanci obcí s rozšířenou působností zařazení do obecního úřadu a zaměstnanci zařízení sociálně-právní ochrany jsou povinni podle zákona o SPO zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, se kterými se při provádění sociálně-právní ochrany nebo v přímé souvislosti s tím seznámili.

Zde vyhledáte jméno sociální pracovnice nebo kurátora mládeže (podle ulice na Praze 9, ve které je dítě hlášeno k trvalému pobytu)

Zpracování osobních údajů

Dokumenty a odkazy související s výkonem sociálně-právní ochrany dětí:

Informační leták oddělení SPOD pro děti

Informační leták oddělení SPOD pro rodiče

Informační leták oddělení SPOD pro zájemce o NRP

Máte podezření na špatné zacházení s dětmi?

Žádost o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče

Žádost o zařazení do evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu

Příloha k žádosti o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče

Lékařské vyšetření žadatele o NRP

Standardy kvality SPOD

Mapa působnosti OSPOD ÚMČ Praha 9

Životní situace

Přejít na všechny kontakty tohoto odboru/oddělení

Úřad městské části Praha 9 je otevřen všem občanům a jeho úřední hodiny se dělí podle agendy k vyřízení.
Zobrazit všechny hodiny úřadu

Nejčastějsí situace k vyřízení v rámci agendy tohoto odboru