Znovu obnovení tramvajové linky č. 19 přes Vysočany

Navržená varianta zřízení trvalé obsluhy na nové tramvajové trati

Po dohodě zástupců MHMP, ROPID a DPP a s ohledem na provozní možnosti je předkládáno řešení s vedením nové tramvajové linky 19 v trase Pankrác – Pražského povstání – Náměstí Bratří Synků – Nádraží Vršovice – Koh-i-noor – Slavia – Kubánské náměstí – Strašnická – Želivského – Biskupcova – Palmovka – Balabenka – Vysočanská – Kolbenova – Hloubětín – Lehovec, která bude provozována v parametrech standardní tramvajové linky, tedy v intervalu 8 minut ve špičkách, 10 minut v sedle kolem poledne, 15 minut o víkendech a 20 minut pozdě večer.

Provoz linky 19 v uvedené trase je zaváděn z následujících důvodů:

• Obnovuje se jím tramvajové tangenciální spojení ve východní části Prahy. Přímé spojení opět vzniká mezi Kubánským náměstím, Strašnickou, okolím zastávky Želivského a Palmovkou. V úseku Lehovec – Kubánské náměstí jezdila linka 19 do roku 2008. Pak byla odkloněna na Radošovickou a její provoz byl v roce 2012 zrušen s ohledem na nedostatečnou kapacitu tramvajových obratišť ve Vršovicích a na nedostatek finančních prostředků na provoz PID.
  • Vzniká nové přímé spojení z okolí Koh-i-nooru a zastávky Bohemians směrem na pankráckou pláň do oblasti s rostoucí obchodní i administrativní zástavbou a ke stanicím metra C Pražského povstání a Pankrác.
  • Je posíleno tramvajové spojení z oblasti Vršovic (Slavia, Kubánské náměstí) směrem k metru Strašnická.
  • Při cestách z okolí Palmovky směrem k metru A (přestupy východním směrem) je na Želivského obnoveno zajíždění části tramvajových spojů přímo ke vstupu do metra.