Jak připravit dítě do školy - 10 tipů od lékařky Jany Martincové

Za několik měsíců čeká předškoláky zápis do první třídy. Jak ukazuje zpráva České školní inspekce, nedostatečnou připravenost dětí na školní výuku pozoruje u svých žáků téměř 80 procent učitelů prvních tříd základních škol. Co tedy dělat pro to, aby vaše dítě bylo na první třídu připravené? 

Jana Martincová, lékařka a autorka knih o komplexním předškolním vzdělávání, nabízí 10 užitečných rad, jak lze dítě připravit na nástup do školy.

 1. Zeptejte se ve školce, jak na tom vaše dítě je.

Stačí krátký rozhovor s paní učitelkou, v kterém se zeptáte, co vašemu dítěti jde nebo naopak nejde, na čem by bylo dobré zapracovat. „Pak se zaměřte nejprve na to, co dětem jde. Rozvoj silných stránek bude dítě motivovat k sebevzdělávání a práci na sobě. Následně děti vylepší i to, co jim tolik nejde,“ radí lékařka Jana Martincová.

2. Vyslovuje vaše dítě špatně některé hlásky? Objednejte ho k logopedovi. 

Logopedické vady a poruchy řeči jsou po celkové nezralosti druhou nejčastější příčinou odkladů povinné školní docházky. Někteří rodiče považují žvatlání potomka za roztomilé, ale špatná výslovnost dětem působí problémy následně i ve škole, protože pak i špatně čtou a píšou. Zjistěte si proto, zda školka spolupracuje s logopedem a co odborník doporučuje, nebo se k němu sami objednejte. Pozor, logopedů je obecně málo a mívají dlouhé čekací lhůty. 

3. Procvičujte u dítěte motoriku, držení tužky. 

Podle školní inspekce patří mezi nejvýraznější problémy prvňáků, kteří nejsou dostatečně připraveni, potíže s nácvikem pohybů při psaní či kreslení, takzvanou grafomotorikou. „Rodiče se mě ptají, od kdy mají děti v držení tužky opravovat. Odpovídám, že od počátku. Když špatně drží tužku, za chvíli je bolí ruka a tužku odkládají,” vysvětluje Jana Martincová. Když dítě udělá rovnou čáru nebo vajíčko jedním tahem, dokáže pak v první třídě navázat písmena za sebou.

4. Veďte dítě k samostatnosti a sociálním dovednostem. Nezapomeňte na hygienické návyky.

Vyhraďte si čas na to, aby se dítě například před odchodem ven mohlo samo obléci. Už v předškolním roce veďte dítě k tomu, aby si večer nachystalo oblečení ve správném pořadí na další den, spodní prádlo bude mít nahoře. Předejdete tak rannímu stresu, naučíte dítě pečovat o své věci. Svěřte mu doma nějakou drobnou povinnost, například skládání nádobí do myčky, složení prádla, část péče o domácí mazlíčky apod. Veďte dítě k tomu, aby si samo po příchodu zvenku, použití toalety či před jídlem umylo ruce. Umět si příborem pokrájet maso nebo zavázat tkaničku by mělo být samozřejmostí. Stejně tak umět pozdravit, o něco požádat a slušně poděkovat

5. S dítětem čtěte, zpívejte, povídejte si s ním. 

Probírejte s dítětem hravě v běžném životě, jaký je den v týdnu (např. na tom, kdy má jaký kroužek), jaký je měsíc, roční období. Cvičte slabikování a vnímání toho, na jakou hlásku slovo začíná. Někoho baví básničky a říkadla, jiného čtení o vesmíru. Najděte pro své dítě vhodné téma, o kterém budete společně objevovat nové informace. Rozvíjejte tak slovní zásobu svého potomka. Je důležité s dítětem komunikovat, a to už od jeho narození.

6. Nespoléhejte jen na školku. 

Rodiče by se měli zapojit do celoroční domácí předškolní přípravy svého potomka. Ve školce se totiž pedagogové nemohou dětem individuálně věnovat. Pokud rodiče domácí přípravu podcení, může se jejich dítě v první třídě potýkat s hendikepem. Místo nadšení z nových informací pak bude ve stresu dohánět to, co mělo zvládnout v předškolním roce. A rodič s ním. Tím si vytvoří negativní vztah ke vzdělávání. 

7. Zkuste s dítětem komplexní předškolní přípravu. 

Vhodná je taková, která je vývojově uspořádaná, procvičuje hrubou i jemnou motoriku, logické myšlení i praktické dovednosti. Zkuste například Předškoláčkovy týdeníčky, které Jana Martincová napsala před lety pro svého syna. Týdeníčky jsou pro rodiče intuitivní, nepotřebují žádný manuál, a hlavně nezaberou více než 5 minut 4x týdně. Díky nim také získáte přehled, co vše je do školy potřeba. „Dítě se naučí skvělým návykům do života, pravidelné a systematické činnosti, přípravě před důležitými milníky v životě. Zvýší si IQ. Díky hravému a vzájemně propojenému opakování nabytých znalostí a dovedností udělá velký skok ve vývoji. Také se vyloupnou jeho talenty. Silné stránky, které stojí za to rozvíjet, budou dítě bavit. Ale hlavně na rozdíl od nějakého krátkodobého úzkoprsého drilování k zápisu těmito rozličnými úkoly u dítěte stimulujete myšlení a zdravé sebevědomí čelit budoucím výzvám v životě,“ uvádí autorka. Jako vystudovaná lékařka do knížek vložila rovněž úkoly zaměřené na zdravý životní styl, bezpečné chování a pohybové dovednosti. 

8. S moderními technologiemi opatrně.

Pasivní zábava u tabletu může způsobit pozdní vývoj řeči, ta nebude tak rozvinutá, pokulhávat může i myšlení. Jde o absenci kreativního přístupu k životu, který je pro budoucnost důležitý. Děti krmené místo lásky, času a vzdělávání pasivní zábavou, mohou být v budoucnu snáze manipulovatelné ostatními. Zvláště nevhodné je využití tabletu u jídla. Značně tím narušíte schopnost koncentrace dítěte. V životě se pak nebude schopno pořádně soustředit ani na jedno. 

9. Myslíte si, že odklad vašemu dítěti pomůže a za další rok „dozraje“?

Nemusí tomu tak být a za rok můžete řešit stejné problémy jako nyní. 

10. Nezapomeňte na to, že prvních 6 let je pro vývoj dítěte klíčových. 

Do nástupu do školy můžete na IQ dítěte zapracovat až ze 60 procent. Dalších 20 procent se rozvíjí do 2. třídy a posledních 20 připadá na období do 26 let. Podle Mensy se v prvních 7 letech vytváří až 75 procent synapsí (spojení mezi nervovými buňkami). Proto je kvalitní předškolní vzdělávání tak důležité.

Přadškolákovy týdeníčky