FREE OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ 2024

ZUBY NEHTY
TY SYČÁCI
MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY

"Když je dnes člověku dvacet, chce se mu ...", legendární verše klasika Egona Bondyho. Ale PODVINÍ, Open Air Festivalu Prahy 9 a Nakladatelství RAT, je ještě o pět víc. Jinými slovy čtvrt století festivalu alternativní a nezávislé scény, který už se dávno stal kulturní tradicí našeho Devátého obvodu. Krysařova píšťala sem celá ta léta vábí příznivce nekomerční scény nejen z celé Prahy, ale i jejího blízkého, a konec konců i vzdáleného okolí.
A je jasné, že 25. výročí festivalu si zaslouží náležitě oslavit. Snad proto také letošní program lze srovnat snad jen s pečlivě vybroušeným briliantem.

Celou alternativní přehlídku zahájí MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY. Čtyřčlenná kapela s letitou historií, která sahá až do roku 1986. Má na svém kontě pět řadových alb a jedno živé. Všechna u dobré brněnské značky Indies. V jejich tvorbě se potkává beat s folkovými kořeny a písně jako Gabréta, Lucie a slunovrat, Fabián ...patří dnes už do zlatého fondu české nekomerční scény.  Kapela ale dnes vystupuje už jen výjimečně a při vzácných příležitostech, jako je kupříkladu tato. Petr Linhart sice hraje a vydává své sólové projekty, ale vidět a slyšet MBT pohromadě je vždy takový malý, nebo spíš velký, svátek. Je nám ctí, že jedním z těch svátků je i letošní ročník festivalu PODVINÍ. Máte jedinečnou příležitost být u toho.

Druhým z festivalových gratulantů bude brněnské detonační zařízení TY SYČÁCI. Kapela, která se zrodila v nohách, rukách a mechanickém srdci zpěváka a performera Petra Váši. Ze společného hrobu kapel Z Kopce a Ošklid vyskočil chlupatý čert v podobě pana Petra a začal tančit v rytmech kapely, kterou nebylo možné nazvat jinak než Ty Syčáci! To vše se stalo l.p. kolem roku 2000 a od té doby toto trio patří mezi základní kameny pomníku brněnské alternativní scény. Je-li moře někdy klidné, mírné a jindy divoké a hotové peklo, pak není třeba hledat výstižnější synonymum pro tyto tři, a někdy i čtyři, pány. A nedá se víc, než popřát skvělou zábavu.

A další kapelou na oslavě tohoto čtvrtstoletí nebude nikdo jiný než kultovní "dívčí" uskupení ZUBY NEHTY. Dámy a basový gentleman a k tomu hora divokého i něžného bigbeatu a písní, které nestárnou. Historii souboru, Plyn, Dybbuk, netřeba tahat z rakví, neb kdo chce, ji dávno a dobře zná. Poslední album "Srdce ven" (2021) vyšlo sice před třemi lety, ale Zuby ani Nehty nespí. Stále hrají a už od 80-desátých let pod tím či oním názvem zdobí česká, a sem tam i nečeská, pódia. (Odnož kapely Malé Zuby vydala v loňském roce své první album "Pouta".) Jsou evergreeny, které nestárnou a v reperoáru právě této kapely jich rozhodně není málo. Kobylka, Vodopády, Jaguár a další hity ze zubatého jukeboxu vám roztančí nohy i srdce!

Předposledním zlatým hřebem do zdobené rakve tohoto večera bude vystoupení formace BBP - podzemní orchestr. Kapela tento večer věnuje starému příteli ze země Tučňáků Lubinu Křepelákovi, který bohužel před měsícem velmi předčasně odešel do kraje ticha a věčného ledu. A snad tam na nebesích prase zakokrhá, aby slyšel, že těm, co tady zůstali, chybí a bohužel už vždycky chybět bude. Dopadne-li vše dobře a zvítězí-li kapela v boji s časem, bude v rámci tohoto vystoupení Plastickými Lidmi z Vesmíru pokřtěno první LP v historii BBP "Je čas", které právě vychází na té nejlepší značce Guerilla Records & RAT. Melodie podzemí naplní údolí Vysočan a podzemní orchestr skladbou "Labutě z Valdic" popřeje Magorovi - Ivanu Martinu Jirousovi k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám.

A na samotný závěr 25. ročníku festivalu vystoupí nejkultovnější kapela českého undergroundu PPU. K výročí padesáti let od natočení (hrad Houska) a vydání (Francie) legendárního alba The Plastic People of the Universe "Egon Bondy´s Happy Hearts Cub Banned" se z bývalých členů dala dohromady sestava: Josef Janíček, Jan Brabec, Tomáš Schilla, Vladimír Děděk, Ivan Bierhanzl. Pod vlajkovou lodí Guerilla Rec., která letos album po padesáti letech na vinylu opět vydala (a to ve dvou odlišných verzích, jako 2LP a Deluxe + knížka). Při příležitosti tohoto vydání uspořádalo vydavatelství i tour kapely, které bylo zakončeno vystoupením u hradu Houska, kde legendární nahrávka před půlstoletím vznikla. Předposlední vystoupení této sestavy s opravdu starým, plastickým soundem proběhne právě na festivalu PODVINÍ 2024. A úplně naposledy PPU vystoupí v rámci večera k nedožitým kulatinám duchovního otce českého undergroundu Ivana Martina Jirouse v divadle Archa.

Domnívám se, že jako pozvánka na letošní oslavu čtvrtstoletí tohoto festivalu to bohatě stačí!

Na viděnou na PODVINÍ, přátelé!                              Dr. Otto Sepl

foto: Konstantin a Věra Drápalová