Všichni negativní, hlásí ZŠ Novoborská z Prahy 9 po nedělním testování PCR testy

Praha 9 (neděle 18. dubna 2021) - 245 žáků a 40 pedagogů Základní školy Novoborská, jejímž zřizovatelem je městská část Praha 9, podstoupilo v neděli 18. dubna dopoledne PCR testy ze slin. Všichni s negativním výsledkem na přítomnost covid-19. Proto pro ně v pondělí ráno začne výuka bez absolvování nepříjemné procedury s antigenními testy, které jsou navíc málo přesné.

Městská část Praha 9 ve spolupráci s GHC Genetics ověřovala možnost efektivního a neinvazního testování dětí ve svých mateřských a základních školách od 17. února letošního roku. „V tuto chvíli máme připravený funkční systém testování PCR testy ze slin metodou tzv. poolingu. Je rychlý, maximálně spolehlivý, cenově dostupný a jednoduše proveditelný, navíc při zjištění pozitivity je známa i mutace viru, což je důležité pro přijímání dalších opatření proti šíření nemoci,“ konstatuje starosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík a dodává, že vyhodnocení odebraných vzorků trvalo 4 a půl hodiny a metoda poolování, kdy se testuje více vzorků najednou, celý proces značně zlevnila.

Ředitel GHC Genetics Viktor Furman vysvětluje: „Výhodou je, že naše laboratoř pracuje i o víkendu. Pokud dostaneme vzorky k testování v neděli odpoledne, ještě týž den obdrží rodiče dětí prostřednictvím mobilní aplikace zprávu o výsledku. V tomto směru jsme flexibilnější než laboratoře, kde se testuje jen ve všední dny.“

Žáci ostatních devítkových škol – ZŠ Na Balabence, ZŠ Litvínovská 500, ZŠ Litvínovská 600 a ZŠ Špitálská – podstoupí PCR testy ze slin v pondělí ráno 19. dubna. Naposledy také absolvují antigenní testy dodané státem. Dále budou děti základních i mateřských škol Prahy 9 testovány PCR testy ze slin, které bude hradit MČ Praha 9 do doby, než se změní pravidla jejich financování.

Kontakt pro média

Městská část Praha 9                                                                               laboratoř GHC Genetetics

Mgr. Tomáš Portlík                                                                                    Mgr. Michal Mikšík

starosta MČ Praha 9                                                                                 Tiskový mluvčí & PR manager