Státní vyznamenání pro občana MČ Praha 9

V září 2021 v rámci oceňování osobností spojených se životem na naší městské části, převzal cenu i Ing. Josef Neček. Cena Městské části Praha 9 mu byla udělena nejen za skvělou sportovní reprezentaci naší země, ale i za inspiraci, kterou pro mnohé z nás představuje jeho celoživotní přístup ke sportu.

Proto jsme velmi hrdí, že našeho občana, Ing. Nečka ocenil i prezident Petr Pavel ve státní svátek 28. října, kdy uděloval ve Vladislavském sále na Pražském hradě státní vyznamenání. Ing. Josef Neček převzal z jeho rukou medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti sportu.

Ing. Josefu Nečkovi se stala smyslem života především atletika. Orientoval se na běh od 50 do 300 metrů, štafetu, skok daleký, překážky. Sportu se věnuje i poté, co překročil devadesátku. Stále se účastní tzv. atletických veteraniád.

Josef Neček aktivně sportoval do svých pětačtyřiceti let. Začal ve fotbalové brance v SK Poříčany, později jako student obchodní akademie změnil disciplínu a dal se na atletiku. Jedenáct let působil v AFK Kolín. V roce 1949 se dostal do československé reprezentace a v 27 letech patřil mezi deset nejlepších atletů v Československu.

V roce 1972 přešel k atletickým veteránům a pravidelně se účastnil našich i zahraničních mistrovství a sjezdil téměř celý svět – Evropu, Severní Ameriku, Austrálii. Může se pochlubit mnoha zlatými medailemi, je držitelem rekordů v různých disciplínách a věkových kategorií. Například v roce 1987 na Mistrovství světa v Melbourne získal zlatou medaili ve skoku dalekém v kategorii šedesátiletých a vytvořil nový evropský rekord.

Gratulujeme ke státnímu vyznamenání!

Ing. Neček 2021

Fotografie je z roku 2021.