OPEN HOUSE 2024

Areál Podkovářská

18.-19. 5. 2024 I 10:00-18:00 hod.

 

 

 

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská, Podkovářská 674/2, Praha 9

 

Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města. Součástí víkendového programu budou i prohlídky pro rodiny s dětmi. Seznam otevřených bude zveřejněn na začátku dubna na stránkách www.openhousepraha.cz.

 

Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá. 

 

Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a jeho mottem je Architektura pro všechny. Víkendový program nabízí speciální prohlídky pro děti, dále pak pro osoby se sluchovým či zrakovým postižením, a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze. Připravena bude také interaktivní městská hra, v rámci které si zájemci mohou vyzkoušet na vlastní kůži, jakým výzvám musí každodenně čelit lidé s různými formy hendikepu při pohybu po městě. Díky stovkám dobrovolníků se otevře na jeden víkend v roce město pro všechny. Dobrovolníci pomáhají s prováděním návštěvníků v budovách i koordinací provozu. Přihlásit se může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce a zapojit se do příprav největšího festivalu architektury v Praze. 

 

Na území městské části Praha 9 festival letos areál Podkovářská. Jedná se o bývalý průmyslový areál pro továrnu barev, postupně zdevastovaný necitlivými zásahy. Od roku 2003 však prošel komplexní revitalizací, která kladla důraz na zachování industriálního ducha místa. Vznikly tak elegantně a účelně proměněné prostory tovární loftové budovy z roku 1934, třeba unikátní střešní basketbalové hřiště, které poutá pozornost už z dáli. 

 

Součástí návštěvnické trasy pak bude prohlídka zázemí tiskárny, grafického studia a dalších ateliérů ve vstupní budově areálu. V neděli 19. května od 13.00 hodin se navíc uskuteční i populární program pro děti – Prohlídka s hravými Listy pro malé architekty, jejímž cílem je zábavnou formou seznámit malé návštěvníky se základními architektonickými pojmy. Prohlídky jsou doporučené dětem od 5 let a není nutné se na ně dopředu registrovat.

 

Program festivalu bude zveřejněn na www.openhousepraha.czna začátku dubna, ale některé z novinek budou organizátoři odhalovat postupně ve facebookové události Open House Praha 2024. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace. Budovy jsou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin, ale existují výjimky. 

 

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 60 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.


Open House Praha na sociálních sítích

#OpenHousePraha2024 #1OpenHousePraha #10LetSNami #ArchitekturaProVsechny #OtevirameMesto #OpenHouseEurope #OpenHouseWorldwide

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube


O Open House Praha

Open House Praha,z.ú.,je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 60 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.


Festival se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy; ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše; ministryně obrany Jany Černochové; primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody; náměstka primátora hl. m. Prahy a radního pro oblast územního a strategického rozvoje Petra Hlaváčka; radního pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy Adama Zábranského; starostky MČ Praha 1 Terezie Radoměřské; starosty MČ Praha 2 Jana Korsesky; starosty MČ Praha 3 Michala Vronského; starosty MČ Praha 4 Ondřeje Kubína; starostky MČ Praha 5 Radky Šimkové; starosty MČ Praha 6 Jakuba Stárka; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka; starosty MČ Praha 10 Martina Valoviče; starosty MČ Praha 12 Vojtěcha Kose; starosty MČ Praha-Ďáblice Martina Tumpacha; starosty MČ Praha-Troja Tomáše Bryknara a starosty městské části Praha-Suchdol Petra Hejla.


 

 

 

areál Podkovářská
Přílohy