Galerie 9 - výstavy 2024

STANISLAV POKORNÝ - FOTOGRAFIE

Galerie 9 od 6. do 29. února 2024

Otevřeno pondělí – čtvrtek 10 – 19 hodin, vstup volný.

Galerie 9, přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 283 091 292.

www.galerie9.cz

 

Stanislav Pokorný (nar. 1952)
Vystudoval Právnickou fakultu UK Praha a Institut tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě. 

Fotografie ho provází vlastně celý život. Fotografuje asi od sedmi let, kdy dostal od otce svůj první fotoaparát. Byl jím bakelitový Pionýr 6×6. V roce 1982 byl přijat do tehdejšího Fondu Výtvarných umění a Svazu výtvarných umělců a stal se jedním z asi 600 fotografů tehdejšího Československa, kteří se mohli fotografií živit. Na poli profesionální fotografie působí více než čtyřicet let. V letech 2009-2019 působil jako kurátor prestižní Nikon Photo Gallery v Praze. Dlouhá léta (1983-2000) byl asistentem ve společném ateliéru Freda Kramera – tenkrát jednoho z nejlepších módních fotografů – a Prof. Mgr. Miroslava Vojtěchovského – špičky reklamní fotografie a uznávaného fotografa skla. Od nich získal to nejlepší co mohl, profesionální přístup k fotografii, úctu k řemeslu, preciznost a odpovědnost za výsledek vlastní práce s vědomím, že odevzdává dílo na nejvyšší profesionální a umělecké úrovni. Nebylo proto náhodou, že se mu fotografie skla stala osudnou a po celý život se jí živil. 

Je členem Unie výtvarných umělců, Federation of European Professional Photographers FEP a Asociace profesionálních fotografů České republiky, ve které rovněž v letech 2004-2017 působil jako president a předseda správní rady. Je autorem několika publikací (Večery s fotografem, Pán Bůh zaplať, 12 Star Gallery – Czech Centre, London a další) a článků v odborných fotografických magazínech. Tvorba Stanislava Pokorného je zastoupena ve sbírkách Národního muzea fotografie Jindřichův Hradec a soukromých sbírkách. Ve své práci se zaměřuje hlavně na architekturu, portrét, krajinu, panoramatickou fotografii, reklamu a volnou tvorbu.

www.stanpokorny.com

https://www.facebook.com/stanislav.pokornyfotograf/

Odkazy:

https://nikonblog.cz/novorocni-prehled-nejctenejsich-rozhovoru-nikonblogu/

https://www.facebook.com/notes/noviny-pro-grafický-průmysl/fotografie-je-pohnutí-mysli/507930469589481/

http://nikonblog.cz/stanislav-pokorny-rozhovor/


__________________________________________________________________________________

 

MALUJÍCÍ ŽELEZNIČÁŘI

Galerie 9 od 4. do 7. března 2024

Otevřeno pondělí – čtvrtek 10 – 19 hodin, vstup volný.

Galerie 9, přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 283 091 292.

www.galerie9.cz

Sekce výtvarného umění Českého zemského svazu FISAIC je skupina amatérských výtvarníků, sdružených v rámci organizace FISAIC, což je Mezinárodní federace pro kulturu a volný čas železničářů.
Členy naší skupiny jsou železničáři, kteří se věnují výtvarné tvorbě a kteří se pravidelně zúčastňují výtvarných výstav a soutěží jak na národní, tak na mezinárodní úrovni. Ta se koná každé dva roky v některém městě Evropy.

Tato naše společná zemská výstava „Malující železničáři“ se bude konat ve dnech 4. - 7. 3. 2024 v Galerii 9 na radnici v Praze - Vysočanech. Vernisáž se uskuteční v pondělí 4. 3. 2024 v 16.30 hodin. Výstava je nominační a bude na ní odbornou komisí vybráno 30 výtvarných děl, které budou reprezentovat ČZS FISAIC na 34. Mezinárodní výstavě výtvarného umění FISAIC, která se bude konat ve dnech 19. - 23. 9. 2024 v Otočac, v Chorvatsku.

Ing. Jarmila Šmerhová,
výkonná tajemnice ČZS FISAIC

MARSCHALOVI

Kryštof Marschal, Zdeňka Marschalová, Miloslav Marschal

Galerie 9 od 12. března do 3. dubna 2024

Otevřeno pondělí – čtvrtek 10 – 19 hodin, vstup volný.

Galerie 9, přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 283 091 292.

www.galerie9.cz

KRYŠTOF MARSCHAL

*12. 7. 1979 v Praze

Mladý umělec, který svou tvorbu věnuje kresbě portrétů hvězd stříbrného plátna. Jeho rodiče malíři mu byli inspirací, ale svůj svérázný styl si vydobyl sám, navzdory zajetým pravidlům. Kryštof vnímá perspektivu vlastním smyslem, své kresby začíná nejčastěji se shora, od vlasů, bez zaměření a s ohledem na dané limity. Pokud přesáhne kresba původní  papír, dolepuje k němu další části a dává tak vzniknout unikátním dílům bez hranic.

Kreslit začal již ve třech letech, používá výhradně tužky a pastelky, nejraději trojhranné pastelky značky Kooh-i-noor. Mezi jeho oblíbené modely patří Johny Depp, Bruce Willis, Michael Jackson, Madonna nebo Angelina Jolie. Protože, jak sám říká, rád maluje mladé a krásné lidi.

Svou první výstavu měl v roce 1999 v prostorách gymnázia Budějovická v Praze, dále vystavoval např. v galerii ALTE POST v Reingers v Rakousku a několikrát se představil svými díly v galerii ART + UM v Praze, naposledy v červnu 2019. Účastnil se i několika společných výstav.

Studenti DAMU o něm a jeho kresbách natočili v roce 2014 absolventský film KRYŠTOF.

Eva Heřmanská

ZDEŇKA MARSCHALOVÁ

*1951

Studia: 1972–1978 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér profesora Jana Smetany.

Členství: 2002 - 2014 Nové sdružení pražských umělců, 2003 – 2011 mezinárodní skupina výtvarníků KNIE, od r. 2016 Asociace jihočeských výtvarníků, Frauenforum (Německo)

Patří k silné generaci, která nastupovala v osmdesátých letech a která se přes nepřízeň doby dokázala prosadit. Navázala na odkaz některých důležitých proudů minulosti, ale nenechává se spoutat žádnými vnějšími pravidly a vychází z pozorného sledování vývoje společnosti a citlivého vnímání každodenního života. Zajímají ji setkání v různých situacích a ačkli si vytvořila vlastní svět, osobitě rozvíjí odkaz nové figurace. Její současnou inspirací je pohyb, maluje tanečnice či plavkyněa někdy se dostává až na hranici abstrakce

Od roku 1980 samostatně vystavovala v České republice např. v Praze (Galerie mladých, Galerie bří Čapků, Vltavín, Fronta, Vyšehrad, Atrium, Nová síň, Mánes), Českých budějovicích, Hluboké nad Vltavou, Kutné Hoře, Prachaticích aj. a v zahraničí mj. ve Slovinsku, Skotsku, v Rakousku, Dánsku, Švýcarsku či Německu

MILOSLAV MARSCHAL
*1942
Studia na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jana Smetany.
Věnuje se volné grafice, malbě, kresbě a restaurování historických památek. 
2002-2014 Člen Nového sdružení pražských umělců, od r. 2016 člen Asociace jihočeských výtvarníků.Žije a pracuje v Praze a v Soběnově v jižních Čechách.

Četné autorské výstavy doma (Praha, Kladno, Č. Budějovice aj.) i v zahraničí (mj. Edinburgh – Skotsko, Wettingen, Ženeva a Lucern – Švýcarsko, Rakousko)

Gesta, barvy, prostor

Miloslav Marschal vychází z pozorování přírody, z přemítání nad jejím charakterem, vnitřní strukturou, vrstvením a rytmem. Nejde však o záznamy konkrétních motivů, ale o transformaci do jednoduchých a výrazných znaků. Důležitá je i stavba prostoru. Ten konstruuje barvou a gesty, které vycházejí ze vzájemného působení energií.
Nejdůležitějšími technikami jsou olej na sololitu a tempera na papíře. Kresby i obrazy působí dynamicky a přitom meditativně. Naléhavost obrazů umocňuje užití struktur, past a vlepování barevných papírů.
Tvorba Miloslava Marschala působí monumentálně bez ohledu na formát nebo techniku, a vyzařuje z ní soustředění a energie.

Jiří Machalický

Otevřeno pondělí – čtvrtek 10 – 19 hodin, vstup volný.

Galerie 9, přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 283 091 292

www.galerie9.cz

Stanislav Pokorný
Přílohy