VÝSTAVY 2025
PRAGENSIA
ZDENĚK MANINA - obrazy a sochy, BEATA POPOVSKÁ – poezie
29. 4.-22. 5. 2025
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY S OBĚMA AUTORY VE ČTVRTEK 15. 5. A V PONDĚLÍ 19. 5. OD 18:00 HOD. Srdečně zveme!
Vybarvování pošmourností všedního dne. Stádnost, masovost. Jakou roli má jedinec v davu a jak velkou práci mu dává zůstat sám sebou? To na Muzeu, Bořislavce a dalších zastávkách hledá Zdeněk Manina. Akademický sochař, malíř a pedagog ve čtyřech desítkách obrazů cyklu Pragensia portrétuje naše spolužáky, kamarády a zároveň náhodné spolucestující.
Fotografie, ze kterých pak obrazy vycházejí, začaly vznikat už v 80. letech, a po pauze se k nim vrací v roce 2021. Jejich protagonisté, stejně jako prostředí, ve kterém se s nimi setkáváme, se ale moc nemění. „Ani ty lidi, ani jejich oblečení, všechno je stejný. Některý by klidně mohli žít v osmdesátejch letech. Jen jim do ruky nedávám ty mobily,“ říká Manina k jisté nadčasovosti tématu.
Skrze plátna či dřevotřísky zato můžeme vidět jemný posun – od inspirace Novou figurací (právě z 80. let) k trochu staršímu a divočejšímu expresionismu, který začal Zdeňka více bavit. Portréty „těch naproti“ mohou také působit jako sebeterapeutické vyrovnání se s atakováním psychické bubliny. „Jen pasivně mi to sebralo strašný energie. Pořád mě to irituje. Zahledíš se na někoho, vybuduješ si kolem těch lidí příběh – co, kdo, kdy, kde, proč? Živej námět. Oni vedle sebe ani být nechtějí. Ty ani ty příběhy vidět vlastně nechceš.“
Posun z monotonality do barevného spektra značí i nonkonformní vymezení proti normalizační šedi, kdy jednotlivec musel být členem masy. A právě úprava vlasů či oblečení sama o sobě odporovala systému – masa simultánně jedince pro jeho nestandardnost odmítala. Chová se jako materiál, kdy mají jednotlivé buňky svůj úkol – ale pouze v mezích jejich kolonie. Ta také roste a počet buněk roste. Vývoj kolonie ale může být rozrušen, pokud genetická informace další generaci buňek předá revoltující tendence nonkonformních jedinců. Tento odkaz a jeho materialitu můžete vidět v dětských sochách - syn autora se místem svého narození totiž stává obživlou Pragensií.
„Síťovaná záře / pop-artový tváře / zničehonic setkávám se / s velkoměstem u oltáře,“ píše autorka doprovodných básní k výstavě Beata Popovská, se vztahem k Praze poněkud komplikovaným. Prahu totiž nenahlíží nutně jako její stálá, naivní obyvatelka, ale jako častá návštěvnice, pro kterou se blyštění hlavního města vytrácí – což mají se Zdeňkem společné, byť oba po nějakou dobu v Praze žili. V tomto kontextu také můžeme uvažovat o prozření a protrhnutí jednotvárné reality.
Zážitky z Prahy, skrze které dýchá její mytologie, rychlost a možná i povrchnost, konkretizuje na místa z nabídky zastávek městské hromadné dopravy, čímž dává možnost si takové zážitky uchovat a na daných místech si je připomenout.
„Thákurova / ta kurva! / Zničila mi život,“ anebo „Síťovaná záře / zničehonic černá / ocelový trasy, Praha / čím dál tím míň věrná“ naopak doporučují, kterým místům se vyhnout a jak s Prahou nakládat.
Stověžatá je mnohotvárná, mnohomasová a její velkoleposti jsou pospojované tepnami městské dopravní infrastruktury. Dovolím si tvrdit, že MHD může sloužit jako „výkladní skříň“. Může ukázat, jak daleko je město ve vývoji technologickém i společenském. Nabízí kontakt s ulicí i vysokým byznysem, kteří často sedí sobě naproti – a kteří na sebe mohou či musí být napojeni, minimálně v hranicích přepravního vagónu.
Jak moc jste napojeni na celek vy? Na osoby po vaší levé ruce? Podívejte se. A nepoznáváte se na některém obrazu?
Michael Džindžichašvili
JARMILA JANŮJOVÁ - OBRAZY, KRESBY, GRAFIKA
Galerie 9 od 27. května do 19. června 2025
Otevřeno pondělí – čtvrtek 10 – 19 hodin, vstup volný.
Přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 236 041 292. www.galerie9.cz
Po deseti letech se do Galerie 9 vrací Jarmila Janůjová - malířka a grafička, autorka podmanivých barevných kompozic, kterou "malba přivádí do hloubky a grafika k tvaru a barvě".
...................................................................................................................................................................................................
Otevřeno: pondělí – čtvrtek 10–19 hodin, vstup volný.
Přízemí historické budovy vysočanské radnice, Sokolovská 324, Praha 9, tel. 236 041 292.
www.galerie9.cz
