18. 7.

Mladá fronta DNES

Našinec zaparkuje, jiní ne. Další čtvrtě přitvrzují

18.7.2013    Mladá fronta DNES    str. 1   Praha

    Adéla Paclíková    Městská část Praha 9   

V centru Prahy zavedly úřady parkovací zóny, které zvýhodňují místní obyvatele, další městské části se na tento krok chystaly. Magistrát však rozšiřování zatrhl. Radnice proto chystají „modré zóny natruc“.

PRAHA Modré zóny budou, jen bez modrých čar. Zhruba takový je záměr několika pražských radnic, které se snaží obejít nařízení magistrátu. Ten další chaotické rozšiřování zón placeného stání po jednotlivých městských částech zakázal, a modré pruhy tak zatím zůstávají jen v Praze 1, 2, části trojky a na sedmičce. Jak to funguje? Obyvatelé s trvalým bydlištěm nebo s výjimkou zaplatí minimálně sedm set korun ročně. Kolem jejich domu vede modrý pruh, kde nesmějí „cizinci“ zastavit. Díky tomu mají místní větší šanci zaparkovat blízko bytu.

Na takový model, přestože od počátku vyvolal poprask a kritiku, si dělali zálusk i jinde.

Inspirací je parkování kolem O2 areny. Stačí dopravní značky Jenže magistrát teď vymýšlí jednotný systém pro celou Prahu, který může vypadat jinak. Pro městské části to však znamená, že řešení složité situace s parkováním se odkládá na neurčito.

A tamní politici nechtějí čekat. Praha 4, 5, 6, 8 a 9 už přemýšlí o vlastním systému parkovacích zón. Radnice šesté a osmé městské části si nechávají zpracovat návrhy, které by měly mít na stole ještě během prázdnin. „Město slíbilo, že v lednu 2014 spustí zóny v Praze 6. Posléze se ale magistrát rozhodl, že nejprve udělá koncepci. Pokud se město nerozhoupe, vyřešíme pro příští rok parkování v okolí stanic metra vlastními silami,“ říká místostarosta Prahy 6 Jan Záruba.

Městské části hledají alternativu k placeným parkovištím a parkovacím automatům. Fungovala by jako zjednodušené modré zóny známé z centra Prahy – jen bez modře olemovaných silnic a bez vysokých poplatků.

            Předlohou se stal zlepšovák, který už několik let funguje v Praze 9. Jakmile se v tamní O2 areně pořádal atraktivní sportovní zápas nebo koncert světové hvězdy, neměli obyvatelé v okolí šanci zaparkovat. A tak radnice nechala osadit některé ulice značkami a začala vydávat místním zdarma kartičky, které je opravňovaly v ulicích zastavit. Žádný návštěvník O2 areny tam své auto nechat nesměl. A bylo po problému. Tento režim funguje v Praze 9 na dvou místech – ještě u stadionu Sparty Podvinný mlýn – a vedení městské části by jej rádo rozšířilo. Zatím politici vymýšlejí, kde ještě novinku zavést.

            V Praze 5 ještě nejsou rozhodnutí, zda by kartičky byly zdarma a zda je dostanou pouze obyvatelé s trvalým pobytem, nebo i další lidé. Praha 8 je už s přípravami dál. „Pro naše rezidenty budou karty bezplatné, vydávat je budeme i lidem s přechodným pobytem. Každý byt dostane dvě karty. Parkování v Karlíně a Dolní Libni je opravdu katastrofální. Lidé nemají kde zastavit. Zóny zavedeme po vlastní ose bez magistrátu, osazovat značky chceme už v říjnu, nejpozději začátkem listopadu,“ říká místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

            Vzápětí však dodává, že souhlas magistrátu budou čtvrti i u těchto alternativních zón potřebovat. „Už pro osazení značkami je nezbytný souhlas magistrátu, jsou to jeho silnice, budeme o něj žádat. Já si myslím, že na přechodnou dobu to povolí,“ dodal místostarosta.

Našinec zaparkuje, jiní ne. Čtvrtě přitvrzují

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se zatím vyjadřuje k ambicím městských částí neutrálně. „Je naší snahou parkovací zóny v Praze vyřešit, dílčí a dočasná opatření mohou mít smysl, pokud zapadají do celkové či rodící se koncepce,“ říká Hudeček. Město však ještě neupřesnilo, jak by taková koncepce měla vypadat.

Potřebují radnice povolení magistrátu?

Přestože politici z pražských čtvrtí hovoří o tom, že i k těmto alternativním zónám bude zapotřebí souhlasu „velké radnice“, šéf magistrátního odboru dopravních agend Jan Heroudek tvrdí, že jej městské části nepotřebují. „Jedná se o osazení normální dopravní značky a tu si tam může úřad městské části dát sám,“ tvrdí Heroudek. Starosta Prahy 4 Pavel Caldr naproti tomu dokonce označil systém, jaký má Praha 9 u O2 areny, za nezákonný.

            „My také zvažujeme, jak budeme zóny řešit vlastními silami. Ale uděláme to tak, aby to bylo v mezích zákona. Já jsem zvažoval cestu Prahy 9, ale zjišťoval jsem, zda je to možné, a dostal jsem odpověď, že je to v podstatě v rozporu se zákonem. Tohle prý nejde dělat. Ještě si na to nechávám zpracovat právní rozbor. Nevím, jak toho v Praze 9 docílili,“ diví se Caldr.

            Praha 9 se brání, že to tak není. „Tehdy jsme měli i stanovisko ministerstva dopravy, které řeklo, že to jde,“ obhajuje novinku místostarosta deváté městské části Adam Vážanský.

Jedinou městskou částí, která nechystá svůj alternativní systém zón, je Praha 3. Přitom i ona byla na seznamu čekatelů na rozšíření zón placeného stání.

            Třetí městská část už zónu na svém území má, původně se měla rozšířit na Jarov. „My sice na Jarově máme také problémy, ale nejsou tak akutní jako například v Praze 8 a 6. Takže počkáme na další kroky magistrátu,“ řekl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Máte problémy s parkováním? Jak hodnotíte systém modrých zón? Co by podle vás pomohlo? Pište na mailto:adela.paclikova@mfdnes.cz

„Zóny zavedeme po vlastní ose, bez magistrátu.“ Michal Švarc místostarosta Prahy 8

 

novinky.cz

V Praze přibudou tramvajové zastávky

17.7.2013    novinky.cz    str. 0   Domácí

        Městská část Praha 9   

V Praze by mělo v dohledné době přibýt několik nových tramvajových zastávek. Informovala o tom společnost Ropid, která má na starosti mimo jiné i jízdní řády městské hromadné dopravy v metropoli.

V rámci chystané rekonstrukce Bělehradské ulice by mezi Otakarovou a I.P.Pavlova měla vzniknout nová zastávka Otakarova, která bude na začátku Bělehradské ulice, sdělil mluvčí Ropidu Filip Drápal. Zlepšil by se tak přestup mezi jednotlivými linkami v rámci zastávky Otakarova.

O několik stovek metrů výš na Bělehradské by mohla být vybudována nová zastávka Pod Karlovem, a to ve směru z Nuslí. Dosud tu tramvaje staví pouze ve směru z I.P.Pavlova, ve směru nahoru zastávka neexistuje. "Zda budou zřízeny, záleží na konkrétním projektu a prostorových možnostech," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Ten také uvedl, že Ropid připravuje na základě požadavku radnice Prahy 9 novou zastávku v Poděbradské ulici mezi Harfou a Podkovářskou.

Změny čekají na cestující také na linkách ve Švehlově ulici v Praze 10. Nově by měla být zřízena zastávka Obchodní centrum Hostivař. Ta nyní neexistuje a lidé musí k centru chodit ze zastávek Na Groši, nebo Sídliště Zahradní Město.

"V Moskevské ulici se také připravuje změna rozmístění zastávek a především zřízení zastávky na Čechově náměstí ve směru do centra," dodal Drápal.