Pražská zvířecí záchranka

Český svaz ochránců přírody zachraňuje zraněná volně žijící zvířata v Praze a na území ORP Černošice. Najdete-li zvíře, které potřebuje pomoc člověka (nejedná se o psy, kočky a jiná domácí zvířata), zavolejte co nejrychleji jejich pohotovostní linku 774 155 185 (non-stop), kde vám poradí, co dělat. Pokud je to potřebné, pro zvíře si přijedou. Zajistí mu odbornou pomoc a umístí ho v některé ze spolupracujících záchranných stanic. Další osud přijatého živočicha můžete sledovat na www.praha.zachranazvirat.cz.

Jak se zachovat při nálezu zvířete?
1) Mláďata zajíců, srnčí, jelení, daňčí a mufloní zvěře.
Nesahejte na ně, pokud nejsou prokazatelně zraněná, uvízlá nebo pokud zmateně nepobíhají a nevydávají hlasité zvuky!
Klidně ležící mláďata nejsou opuštěná, pouze čekají na příchod matky. Dotknete-li se těchto mláďat, matka se o ně velmi pravděpodobně přestane starat!
2) Ptačí mláďata.
Ptáčata začínající s létáním velmi často končí na zemi. Pokud nezapadnou do nějaké škvíry, rodiče si je podle hlasu vždycky najdou a odvedou do bezpečí. Pokud ptáče není viditelně zraněné a má již dobře vyvinuté opeření, není třeba si ho všímat. Z nebezpečného místa ho lze odnést na blízký strom nebo římsu (ptáci nemají tak dobře vyvinutý čich jako savci).
Pokud na zemi naleznete rorýse, který není viditelně zraněný, nejprve ho zkuste vyhodit do výšky min. 1 m. Rorýsi většinu života létají ve vzduchu a s dlouhými tenkými křídly se jim špatně vzlétá. Pokud ani pak nevzlétnou, kontaktujte pohotovostní linku.
3) Ježčí mláďata.
Neberte je z přírody před polovinou října! Od druhé poloviny října má vaše pomoc smysl, pouze pokud jejich hmotnost nepřekročila 300 g (zhruba velikost dlaně dospělého člověka). Nutná hmotnost pro přežití zimy je minimálně 600 g v polovině listopadu.
4) Zraněná zvířata.
Pokud najdete zjevně zraněné nebo nemocné zvíře, kontaktuje co nejrychleji Pražskou zvířecí záchranku na telefonním čísle 774 155 185.

Vyhněte se jakémukoliv přímému kontaktu se zvířetem dříve, než na pohotovostní linku zavoláte!

 Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.