Pohybové aktivity mají v mateřských školách zelenou

Je všeobecně známo, že v současné době se málo pohybujeme, a zvláště u dětí je tento negativní trend alarmující.  V mateřských školách zřízených Prahou 9 se pohybovým aktivitám věnují v průběhu všech měsíců. Své místo si našly i atletické disciplíny, i když v trochu pozměněné podobě.

Důkazem je již 17. ročník olympiády, kterého se účastní děti ze všech mateřských škol Prahy 9. Červnovému zápolení předchází příprava v podobě tréninku tak, aby každý mohl předvést ten nejlepší a nejkvalitnější výkon. I když se neběhá na 100 metrů a skoky do dálky se měří jen na decimetry, snaha každého dítěte je vítaná a ceněna.

V průběhu „olympijského“ dopoledne se děti přenesly do atmosféry připomínající soutěže dospělých. Nechyběla hymna zazpívaná dětmi, oheň, vlajky, ale také přítomnost skutečných olympioniků. Letošní již 17. ročník olympiády zahájili organizátorka Marie Ledererová, ředitelka MŠ U Vysočanského pivovaru, Zdeněk Davídek, radní pro školství a Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9. Dětem pomáhali a fandili diskař Imrich Bugár a hokejista Jan Havel, pozdravit přišel i mistr Evropy krasobruslař Tomáš Verner. Všech sto závodníků získalo medaile i drobné věcné ceny, které jim předali olympionici.

Sportovní klání za účasti zástupců všech mateřských škol Prahy 9 je nejen zábava pro děti, ale pro pedagogy zkušenost a sdílení dobré praxe, a to v rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání v Praze 9 (MAP). Dětem se tak nabízí vhodná motivace, zjišťování vlastních možností a skutečnosti, že ne všichni jsou nebo budou vítězové. Na učitelkách pak je, aby do praxe převedly Coubertinovo heslo: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Fota: archiv OŠEF