DEN VETERÁNŮ – 9. listopadu na Kolčavce

Významný den – Den válečných veteránů si Městská část Praha 9 letos připomene  9. 11. 2019 na akci Den veteránů, který se koná od 11:00 do 16:00 hodin v prostoru před pivovarem Kolčavka.

Program:

Čestná stráž  Armády ČR- prezentace výstroje a výzbroje
Airsoftová střelnice
Překážková military dráha
Hradní stráž - prezentace zbraní, vybavení – ukázka motorky BMW R 1200 RT-P,
která se používá k čestným doprovodům státních návštěv.
Kvíz,  workshop, vlčí máky
KPM Prosek Panthers- výstavka plastikových modelů bojové techniky
12:00 /v suterénu pivovaru Kolčavka  /promítá se i v 15:00 /
Filmový dokument o událostech dějin od 1. sv. války 1914 až 2009,  který poutavou formou přibližuje historii československé a české armády od vzniku československých legií za 1. světové války až do současnosti. Řada filmových materiálů, zařazených do tohoto programu, nebyla nikdy předtím veřejně prezentována.
Slavnostní zahájení
Armádní hudba - sextet / 13:30, 14:30, 15:40/
Pražské mažoretky TJ Sokol Vysočany /vystoupí i v 15:30/
14:00 /v přízemí pivovaru Kolčavka/
Beseda s Arnoštem Hanzlíčkem, bývalým příslušníkem Armády ČR v zahraničních misích /Jugoslávie, Irák, Afganistán aj./, který veřejnost seznámí se svými zkušenostmi z válečných akcí v zahraničí.
Účastníci budou mít jedinečnou možnost vidět střelné zbraně, které se osvědčily
na bojištích celého světa např: samopal vz. 58 V, samopal vz. 61Škorpion,pušku Mosin-Nagant vzor 1891/30, pušku SKS 45 Simonov, samopal Zastava M 56, opakovací brokovnice Winchester, pistole vz. 52 aj.

Mezinárodní Den veteránů se ve světě slaví 11. listopadu proto, že 11. 11. 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka. Letos si připomeneme již sté první výročí od konce tohoto válečného konfliktu, který postihl snad všechny české rodiny a v mnohém změnil tehdejší svět. Také Česká republika se od roku 2001 připojila k tradici připomínky 11. listopadu a od roku 2004
Symbolem tohoto dne se stal květ vlčího máku, jako paměť na všechny padlé ve válkách a konfliktech. K rozšíření symbolu vlčího máku dopomohla nejvíce báseň Ve flanderských polích podplukovníka Johna McCrae.

Na polích flanderských

Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.
My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.

Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.
Když rozkvétá lán máků červených,
my spíme dál na polích flanderských.

(český překlad Jindra Svitáková)

Připněte si vlčí mák, jenž vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky, válečné veterány.

Srdečně zve Městská část Praha 9 a partneři :
Čestná stráž Armády ČR
Hradní stráž