Výstava v Galerii HALA C: Selhání vakcíny

V Galerii HALA C můžete od 29. července do 19. srpna 2020 navštívit výstavu konfrontující malířskou a sochařskou tvorbu dvou nejvýraznějších autorských dvojic na české umělecké scéně. Jsou jimi Stanko & Sequens a Sadofsky & Trantina. Vernisáž výstavy je 29. července od 19 hodin.

 

Výstava Selhání vakcíny vznikla jako spontánní konverzační projekt mezi oběma uměleckými dvojicemi experimentujícími s radikální formou a často znepokojivým obsahem a má krátkodobý charakter pop-up projektu. Vystavená díla vznikla částečně v nedávné koronavirové karanténě a částečně před touto dobou. Jejich prolnutí vytváří vzájemné pnutí, které nehledá odpovědi na otázky současné doby, ale spíše tyto otázky diskredituje.

 

Stanko & Sequens

Dílo Heleny Sequens a Adama Stanka, mladé umělecké dvojice, jež tvoří nedílnou a velmi zřetelně čitelnou součást české umělecké scény, má naprosto různorodý charakter. A to nejen díky celé škále uměleckých technik, kterými se vyjadřují, ale také rozmanitostí námětů a témat, jimž se věnují s ironií a sarkasmem sobě vlastním. Helena a Adam vytvářejí instalace, objekty a videa, které pomocí cynického a sarkastického humoru poukazují na současnou pokleslou politickou, společenskou, náboženskou a morální situaci. Fascinací plíživým zlem a perverzí naší společnosti nastavují zrcadlo realitě současného světa a poukazují na banalitu všudypřítomného zla a existence vůbec. 

 

Sadofsky & Trantina

Zakladatel legendární umělecké skupiny Pode Bal Petr Motyčka, tvořící také pod pseudonymem Sadofsky, a malíř monumentálního expresionismu Dan Trantina, tvoří umělecký tandem od roku 2014. Společně i individuálně jsou autory mnoha projektů a výstav v Evropě i v USA. Spolupráci zahájili kontroverzním monumentálním sochařským dílem vystaveným v Evropském parlamentu v Bruselu v roce 2015, titulovaným „Rekonstrukce jako tragédie a fraška“. Jejich poslední velká výstava v Praze byla k vidění v Centru současného umění DOX pod názvem „Omezená viditelnost obyčejných věcí“ v létě 2019. Dvojice Sadofsky & Trantina nabourává estetické a umělecké konvence svým radikálním přístupem k tvorbě, ať už se jedná o malbu, sochu, instalaci nebo jiná média.

 

Info

Galerie Hala C, Lihovarská 12, Praha 9. Více informací na www.galeriehalac.cz

Text a foto: ghc