Zažijeme revoluční Zažít město jinak?

Přistěhovali jste se do nové čtvrti, kde nikoho neznáte? Nebo zde naopak žijete roky, ale přesto své sousedy znáte jen z fronty na poště? Poznejte se navzájem zábavnou formou – zorganizujte celodenní venkovní slavnost. Přihlášky do zářijového Zažít město jinak se právě otevírají.

“Zapojil se celý dům a letos se díky úspěšné slavnosti chce přidat i dům sousední, říká Jiří Albl, který loni poprvé organizoval Zažít město jinak v Londýnské ulici.

Sousedské slavnosti koordinuje spolek Auto*Mat, jejich program bude ale i letos, v sobotu 21. září, plně v režii místních organizátorů – nejčastěji party přátel nebo místního spolku, kteří se řídí principy jako důraz na lokálnost, DIY, dobrovolnost a otevřenost.

Proč zažít město jinak?

Osobně poznáte své sousedy, jejich koníčky nebo um, seznámíte se s činností organizací a podniků ve vašem okolí a naučíte se přemýšlet jinak o veřejném prostoru. Díky novým vazbám také vznikají i další lokální iniciativy.

Loni se sousedských slavností jen v Praze objevilo 71 a dalších 25 ve městech po celé republice. Na programu se nejčastěji objevuje hudba, domácí recepty, dílny, hry, divadla, zábavné závody, bazárky, módní přehlídky, besedy, tanec, programy pro děti, povídání s pamětníky, vycházky atd.

Letos mají slavnosti podtitul “Sousedská revoluce” s odkazem na 30. výročí té Sametové.

Spolek Auto*Mat je organizátorům během celého procesu příprav radí a stará se o všechna úřední povolení, pomůže s grafikou a propagací.

Pokud máte o organizaci slavností předběžný zájem, napište do 20. května na zmj@auto-mat.cz Všechny informace naleznete na na webu zazitmestojinak.cz.

Zorganizujte vlastní sousedskou slavnost

Chtěli byste skutečně poznat své sousedy nebo lidi, kteří vedou podniky či organizace ve vašem okolí? Jde to i zábavnou formou – zorganizujte celodenní venkovní slavnost, kde se všichni potkáte. Přihlášky do tradičního zářijového Zažít město jinak se právě otevírají.

Program v každé ulici bude ale i letos, v sobotu 21. září, v režii místních organizátorů – nejčastěji party přátel nebo místního spolku, kteří se řídí principy jako jsou lokálnost, udělej si sám, dobrovolnost a otevřenost. A organizátory na Praze 1 právě nyní hledá hlavní koordinátor slavností, spolek AutoMat.

Loni se sousedských slavností v Praze objevilo 71 a v dalších 25 městech po celé republice. Na programu se nejčastěji objevuje hudba, domácí recepty, dílny, hry, divadla, závody, bazárky, povídání s pamětníky atd.

AutoMat organizátorům radí a stará se o všechna úřední povolení, pomůže s grafikou a propagací. Pokud máte o organizaci slavností zájem, napište do 20. května na zmj@auto-mat.cz Více na webu zazitmestojinak.cz.