Open House Praha znovu otevírá budovy

Jubilejní 5. ročník festivalu se uskuteční 18. a 19. května 2019. Víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu si lidé mohou zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov. Cílem festivalu je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti. „Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Na realizaci akce se podílí přes 300 dobrovolníků a ani letos se festival bez jejich pomoci neobejde.

5 let festivalu
Organizátoři festivalu Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnili celkem 192 budov, které zaznamenaly dohromady přes 185 000 návštěv. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale lidí z celé České republiky a zahraničí. Open House je největší světovou architektonickou akcí.

Stálice i novinky
Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a stále jsou mezi návštěvníky značně oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), se tento rok otevře 38 naprostých novinek. K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR. V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry. Lidé mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Festival letos nabídne v programu na 39 kulturních památek.

více viz. TZ