Jste zde

Open Air Festival PODVINÍ 2019

20 LET ALTERNATIVNÍ A NEZÁVISLÉ SCÉNY VE VYSOČANECH. Festival se tradičně koná v překrásném prostředí přírodního vysočanského parku ve čtvrtek 5. září 2019 od 16:30 hodin. A na co se můžete z rockové a alternativní scény letos těšit ?

PŮLNOC
BBP - podzemní orchestr
69
/legendární uskupení J. Maxy/
TY SYČÁCI
BAVOR A JAVOR

VSTUP VOLNÝ!

Čas plyne snad rychleji než voda, a podivný pištec v dlouhém plášti už podvacáté svolává své věrné, beatu milovné publikum do přírodního parku ve Vysočanech. PODVINÍ - festival alternativní a nezávislé scény Prahy 9 a Nakl. RAT slaví letos rovných 20 let své existence a to už je věru pěkné výročí! Je jiný, než většina ostatních festivalů, kde se pořád dokolečka opakují stále stejná jména, a tak je celkem jedno, jaký z nich si vyberete. A snad právě proto se na tomto magickém hudebním hodokvasu scházejí stovky věrných nejen ze všech koutů staré matičky Prahy, ale i z jejího blízkého a vzdáleného okolí. Píšťala krysaře vábí ty, kteří jsou už přesyceni tím, co se na ně denodenně valí z televize a komerčních rádií. Občas je dobré zahodit růžové brýle a zatančit si na podivný rock"n"roll. A právě tento večer v Podviní je na to ten pravý čas!

Dvacátý ročník zahájí vystoupení půvabné kapely BAVOR A JAVOR, která exhumovala texty legendárního Gézy Včeličky a v obsazení 2-3 kytary, banjo a bicí je vesele sype z rukávů svých smutečních obleků.  Sound, připomínající místy temné balady Toma Waitse a jindy zase písně začouzených staropražských lokálů, je tím nejlepším lékem na to všechno, co se právě děje kolem nás. Kdyby měl někdo natočit novodobý soundtrack k legendárnímu seriálu Hříšní lidé města pražského, byla by tato kapela jistě skvělou volbou. Nechat si utéct tento bonbónek z Jedové chýše, který zaručeně rozhýbá nejeden zvadlý střevíc, by bylo chybou pekelnou!

Jako druhý soubor vystoupí legendární uskupení devadesátých let s vševýstižným názvem 69. Tato kultovní kapela se výjimečně a toliko pro tuto příležitost vrátí mezi živé, aby mladým i starým připomněla své nesmrtelné evergreeny. Písně z jukeboxu ďábelské formace pana Jana Maxy jako Brixton, Pražskej D.J., Psí hodinář či Žena k. ... patří ke zlatému fondu beatových hitparád, a některé z nich byly během let ku slyšení například v podaní kapel Panika či Cirkus Odvážná Srdce. Kapela stačila přivést na svět toliko jedno, ale zato velmi obskurní, CD, které se však stalo jedinečným kultem své doby. A tento koncert je skvělou a výjimečnou příležitostí vrátit se alespoň na chvíli do zlatých devadesátých a pochopit skutečný význam slova "pecka". Na kapelu 69 musí tančit snad každý, kdo má dvě až čtyři nohy a alespoň jeden ušní boltec, který funguje.

Těžko pro kapelu, která se na pódiu objeví poté a má v čele Petra Vášu, hledat výstižnější název než TY SYČÁCI. Brněnský divous, básník a performer Petr Váša a jeho rytmická dnes už trojice zbrojnošů beatu, rozjedou představení, které lze po právu nazvat "Něco mezi nebem, peklem a zemí". Jeho dlouholetí souputníci pan Basa a pan Kytara se před léty sešli v dnes už rovněž legendární kapele Pavla Fajta Pluto. Je asi zbytečné hledat na beatových pódiích šílenější postavu, než je právě pan Petr V. Už na konci osmdesátých let v jeho legendární kapele Z kopce bylo jasné, že nic podobného, hudebně ani výrazově, tady není. A ne náhodou se stal na čas i součástí legendární Jasné Páky, kde na postu zpěváka Dády Albrechta se mu jako jedinému povedlo oživit neoživitelné. Ty Syčáci jsou dobrým příkladem vynikající brněnské scény, která svého času s přehledem válcovala věže i kluby Prahy. Pódia, která znamenají svět, brázdí už od roku 2000  a zásobník jejich CD u firmy Indies věru nezeje prázdnotou. A to navíc Syčáci právě dokončili své další a zbrusu nové album "The Tramp", z něhož bude i tohoto večera nepochybně provedena malá ochutnávka. A že je opravdu na co se těšit, je asi v tomto případě zcela zbytečné psát.

Předposlední kapelou alternativních oslav festivalových dvacetin budou dámy a pánové z podzemního orchestru BBP. Toto poměrně početné hudební těleso věnuje své letošní vystoupení vzpomínce na nedávno zesnulého manažera mnohých spřízněných, ale také kytaristu teplických punkových FPB (a svého času i Už Jsme Doma) Romka Hanzlíka. Zásadní muž nejen české nezávislé scény opustil náhle a nečekaně nejen svůj svět alternativy počátkem června letošního roku. Bude nám všem chybět víc, než se nám už teď zdá. Mnoho kapel z jeho stáje, ale i on sám,  se za ta léta objevila i na tomto festivalu. Temní patrioti místního podzemí mu proto věnují své vystoupení, v němž bude čas na slzy, ale i na kusy úsměvu. A snad tam nahoře bude okno otevřené. Kdo chce, může tančit a kdo chce, může vzpomínat. Neboť je opravdu na co.

A závěr večera už bude patřit hvězdám, jak se na PŮLNOC sluší. Kapela Mejly Hlavsy, která koncem osmdesátých let vzešla z legendárních The Plastic People of The Universe, byla svým soundem někde mezi PPU a The Velvet Underground. A zní jako malý zázrak, že mohla oficiálně hrát už na konci časů nekonečné rudé dekády. Většině skladeb vévodil temný dívčí vokál, ne nepodobný legendární Nico a v kapele se nakonec sešla i valná většina plastických lidí z vesmíru. Geniální Mejlovy melodie a magický sound celé kapely je, zdá se, nesmrtelný. Dostatečným důkazem je i její reinkarnace, která proběhla v rámci desátého výročí Mejlova mimozemského bytí. Koncert v žižkovské Akropoli, kde kapela zahrála pro Mejlu téměř v původním obsazení, měl takový ohlas, že se Půlnoc rozhodla ještě nějaký čas živě hrát. Na dobré značce Guerilla Record natočila nakonec i živé CD a oficiálně ukončila činnost. Přesto se párkrát za rok někde objeví a zahraje, protože kapelu, jako je tato, by byl hřích nechat spát! A když už slavíme tak pěkně kulaté výročí, kdo jiný by ho měl na závěr ozdobit, než právě tento zásadní soubor českého hudebního podzemí. Každý koncert Půlnoci je takový malý svátek, tak neváhejte a buďte v ten správný čas na tom správném místě! Přijďte oslavit 20 let festivalu a alternativy tam, kde nedaleko dlel i sám Ladislav Klíma. Na viděnou v Podviní, přátelé!!! Těšíme se na vás!                                                                                                          

Dr. Otto Sepl