Betlémské světlo

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – by k nám letos mělo dorazit již po třicáté.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. A tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Vzhledem k současnému vývoji epidemie proběhne v sobotu 12. prosince 2020 místo mezinárodního setkání skautských delegací v Rakousku online stream z ekumenické bohoslužby v Salzburgu. Vlastní předávání plamínku Betlémského světla je plánováno na hranicích sousedících států, které jej následně předají na dalších hranicích svým sousedům. Následující sobotu 19. prosince 2020 se uskuteční, pokud to situace dovolí, rozvoz Betlémského světla po republice. Máte-li o vánoční plamínek zájem, sledujte sociální sítě organizace Junák – český skaut, který akci Betlémské světlo zastřešuje.

ilustr.foto