Podzemní kontejnery na tříděný odpad

Městská část Praha 9 nechala na jaře letošního roku s pomocí dotací EU vybudovat osm nových stanovišť podzemních kontejnerů na tříděný odpad – v ul. Prouzova, Klíčovská, Pískovcová, Kytlická, Jablonecká x Šluknovská, Rumburská, Bohušovická x Bílinská a Veltruská.

Celkem jich je už na městské části deset (ještě v ul. Sokolovská u Gongu a v ul. Podvinný mlýn).

Podzemní kontejnery jsou budovány s cílem zmodernizovat a zefektivnit třídění odpadů v Hlavním městě Praze a také zajistit větší ochranu majetku obyvatel.

Vlastní kontejnery jsou schované pod zemí, vejde se do nich 3x více odpadu než do běžných nádob, jsou zajištěné proti přístupu třetích osob a nedochází k úletům lehkých odpadů.

Zároveň jsou také na rozdíl od „nadzemních“ plastových nádob odolné vůči vzniku požáru (jsou tzv. samozhášecí), což zvyšuje ochranu nejen okolo stojících automobilů.

Používání těchto kontejnerů se ale oproti těm „nadzemním“ o dost liší. Jelikož jsou vhozové otvory u podzemních kontejnerů o něco menší, veškeré větší papírové a plastové obaly je potřeba rozřezat na menší kusy a následně vhazovat, stejně jako ostatní tříděný odpad, jednotlivě nebo po menších množstvích. Jinak se vhozové otvory brzy ucpou a v okolí kontejnerů se bude tvořit velký nepořádek. Také je možné využít jiná stanoviště tříděného odpadu, příp. sběrné dvory.

Nové kontejnery začnou fungovat 1. června. Prosíme řidiče, ať parkováním vozidel nebrání obsluze v jejich vyvážení.

Děkujeme.

OŽPD