Dominik Mareš: OD AMBICE KE SMYSLU

První výstava v Pragovka Gallery – Dominik Mareš: Od ambice ke smyslu

V areálu bývalé továrny legendárních vozů Pragovka v pražských Vysočanech vznikl Art District, když se tento komplex stal útočištěm celé řady umělců. Jedním z nich je také Dominik Mareš, který patří na české scéně k nepřehlédnutelným malířům abstraktní tvorby. A právě on pomyslně zahájí výstavní činnost v nově vzniklém galerijním prostoru Pragovka Gallery.

„Jsem rád, že jsem rezidentem v Pragovce, kde se tvoří s neskutečnou radostí. Výstava Od ambice ke smyslu je první výstavou, která vzniká v prostoru nové Pragovka Gallery. Osobně vnímám jako zásadní zlom přesun mého ateliéru do prostor Pragovky, poté co jsem měl 19 let ateliéry na Praze 1. Při výběru ateliéru v budově jsem záměrně zvolil severní stranu, kdy si mnohdy přivstanu, abych zde stihl východ slunce. Na Václavském náměstí jsem tvořil dlouhá léta v tichu a izolaci. Zde jsem byl ambiciózní, v Pragovce věci nabývají smysl. Přes den vnímám ruchy z Kolbenovy ulice, která se s nocí utiší, a v létě člověk může slyšet cvrčky. Nejsem zde sám ani osamocen, když se komunita tvořících umělců stále rozšiřuje. Věřím, že se Pragovka stane do pár let centrem dění pro všechny zájemce o umění,“ komentuje Dominik Mareš.

Dominikova díla jsou plná barev, podmanivých struktur a prolíná se v nich evropská a asijská kultura. Realizoval přes 25 samostatných a 40 společných výstav. Jeho díla jsou součástí soukromých sbírek ve více než 20 zemích.

A dodává: „Do ateliéru chodím denně s nadšením, je pro mne maximálně inspirativním místem – mojí milenkou. Rozhodnutí působit zde bylo do určité části emotivní, ale především racionální – VĚŘÍM TOMU. A v tom je moje posedlost, stejně tak se jmenuje i jedno z posledních děl, které vystavím. Dlouhodobost, vize, smysl, to jsou pro mne klíčová slova na cestě od ambice ke smyslu. Výstava Od ambice ke smyslu nebude klasickou výstavou, ale instalací obrazů a strukturálních děl přímo pro Pragovka Gallery. Je pro mne čest, že mohu být prvním autorem, který zde bude vystavovat.“

Dominik zůstává abstraktnímu malířství věrný. Jeho obrazy jsou záznamem o emocích. Výstava přináší ikonická díla Dominika Mareše, která jsou konfrontována zároveň s novými výsledky jeho práce.

Autor představí v Pragovce v pražských Vysočanech veřejnosti více než 45 děl. Výstava potrvá od 23. února do 31. března vždy od 16:00 do 19:00 a bude zahájena vernisáží 23. února od 19:00. Záštitu nad výstavou převzal starosta Městské části Praha 9, Ing. Jan Jarolím.