Jste zde

Prosecké máje

ČTVRT STOLETÍ ALTERNATIVY aneb 25 LET FESTIVALU PROSECKÉ MÁJE.
Drazí přátelé, čas trhl oponou a festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE slaví rovných 25 let své existence. A to už stojí za otevření lahve šampaňského a pěknou oslavu! A kde jinde, než na tradičním místě, v příjemném stínu zahrady Pavana. MÁJE jsou nejstarším hudebním festivalem Prahy 9 a RAT a už dlouhá léta patří k půvabným kulturním tradicím našeho obvodu. A jsou i dost dobrým důkazem toho, že Starý Prosek má skutečně své podzemí, kde se dá narazit i na určité formy podivného života a ještě podivnější hudby.

Oslavu čtvrtstoletí festivalu otevře svým blokem zbrusu nových i zcela starých, obroušených evergreenů legendární uskupení PŮVODNÍ BUREŠ. Tato psychopunkfolková kapela provází festival už drahná léta a bylo by hříchem, kdyby na takto zásadní oslavě chyběla! Původní Burešové mají za sebou věru pěknou hromádku podařených alb u labelu Indies a zatím jejich posledním stříbrným počinem je CD "V pasti". Pravidelní návštěvníci tohoto festivalu kapelu znají víc než dobře, kdo však nikoli, měl by to bez váhání napravit. Protože beatových kapel je hodně, i těch slušných, ale jako Původní Bureš nehraje žádná z nich!

Jako druzí se na pódiu objeví mládenci z FASK LUMA. Tato vymazlená kapela, kterou zná bohužel méně lidí, než by si zasloužila, vznikla z kostí, duší a umu souboru Nedělní Lidé. Lidé odešli na věčnost, ze které se vzácně vracejí mezi živé, a žezlo pssychadelie převzala Fask Luma. Nástrojové obsazení je dost pekelné samo o sobě - tradiční kytara, basa, bicí jsou doplněny pozounem, samply, ukulele či fujarou. Experimentální uskupení je schopné několikahodinové improvizace, aniž by člověk pocítil závan nudy. A dobrá rada - nenechte si toto vystoupení utéct, neboť to bude jako vždycky - skutečná soda.

Jako předposlení na tomto alternativním hudebním hodokvasu vystoupí dnes už vskutku legendární MCH BAND. K této kapele není asi mnoho co dodávat. Mikoláš Chadima je zcela zásadní postava české alternativní scény a mimo to, že občas píše, tak stále hraje, a to zatraceně dobrou muziku. Ať už s MCH BANDEM, TRIEM, EX EXTEMPORE, sám či s přáteli při různých projekcích a experimentech. Jejich poslední hudební počiny najdete v katalogu Guerilla Rec. Na Májích už "mládenci" hrávali kdysi, před dávnými lety a přišel čas na déjà vu, když už se slaví tak pěkné výročí! Téměř každý koncert těchto pánů je zážitkem sám o sobě.  Přijďte se o tom přesvědčit, pokud už to dávno nevíte.

A na závěr večera zazní i hymna beatových májových hodokvasů, kultovní píseň "Ty prosecké Máje". Nesmrtelná častuška v podání těch, kteří přivedli před pětadvaceti lety tento festival na svět (tehdy spolu s kapelou Traband), a to sice jedenácti až čtrnáctičlenného podzemního orchestru BBP. Po deseti letech vydali tito patrioti místního podzemí v loňském roce nové album "Je čas". Je ale jasné, že v rámci oslavy a explozí lahví šampaňského zazní nejen nové věci, leč i staré evergreeny, které neodnesl čas, a  na které už léta tam pod proseckou májkou tančí živí i mrtví. Je čas, abyste se přidali.

Přijďte s námi, přátelé, oslavit čtvrtstoletí alternativního beatu v zahradě Pavana.

Naviděnou na Májích Proseckých!

Dr. Otto Sepl

Související dokumenty