Jste zde

Mimořádný koncert „Veliká noc“

Mimořádný koncert „Veliká noc“ pořádá Městská část Praha 9 ve spolupráci s farností kostela Svatyně Krista Krále na „Květnou neděli“ 25. března od 18:00 hodin.

Koncert je i vzpomínkou na oběti, které přišly o život při leteckém bombardování Prahy přesně před 73 lety také na Květnou neděli 25. 3. 1945.
/ Bylo před polednem, když začalo bombardování 650 těžkých bombardovacích letadel americké 15. letecké armády. Současně s oblastmi Vysočan, Libně, Proseka, Střížkova a Hloubětína bylo zasaženo letiště ve Kbelích i Letňanech, Satalice, Vinoř i další oblasti. Zahynulo 253 lidí několik set bylo zraněno. Zničeny a poškozeny byly nejstarší vysočanské památky, dále Českomoravská strojírna, nádraží, lihovar, mlékárna, Odkolkovy mlýny, úplně zničeno bylo 90 objektů, na 100 domů silně poškozeno a 60 továrních objektů úplně zničeno./ Tuto událost připomíná Kříž, který se nachází ve vchodu do kostela.

Koncert v podání Symfonického orchestru Prahy 8 zahraje Symfonii Veliká noc. Ve své čtrnáctileté historii odehrál Symfonický orchestr Prahy 8 (SOP8) již velkou řádku zajímavých skladeb různých období, žánrů i skladatelů. Poprvé však odehraje čtvrtou symfonii J. B. Foerstera nazvanou Veliká noc. A zcela příznačně svému názvu bude uvedena v období předvelikonočním. Symfonický orchestr Prahy 8 je orchestr mladý, složený zejména ze studentů a mladých pracujících, najdete v něm hráče nejrůznějších profesí, ale jedno je spojuje – láska k hudbě a ochota věnovat svůj čas koníčku, který může přinést radost i ostatním. Není to vždycky věc úplně jednoduchá a uvedení právě Foersterovy symfonie je toho živým důkazem.

A tak když dirigent orchestru přišel s myšlenkou nastudovat právě tuto skladbu, ukázalo se, že je téměř nemožné sehnat notový materiál. Leckdo by rovnou začal přemýšlet o tom, jaké jiné alternativní možnosti se naskýtají, někteří členové orchestru v tom však spatřili výzvu. A začala téměř detektivní práce. Nejprve byly osloveny nejrůznější profesionální orchestry, ale ukázalo se, že lze sehnat maximálně partituru. Samotné party pak i ty orchestry, které naposledy toto velké dílo uvedly (a nebylo jich mnoho), měly pouze zapůjčené. Cestičky za notami vedly dále, a to až do Vídně. V rekordně krátkém čase byl z Rakouska zapůjčen kompletní notový materiál.

Balík s notami doputoval do Prahy během týdne a k velkému překvapení celého orchestru se ukázalo, že se jedná o původní notový materiál, ručně psaný, s dopisovanými a škrtanými pasážemi, prostě o noty, v nichž každý pult, každý hráč, který ho hrál, zanechal svůj otisk. V některých partech se dokonce dají najít i podpisy muzikantů, kteří toto dílo hráli úplně poprvé. A tak na hráče dýchla trocha historie a zároveň se jim vytvořila hluboká vráska na čele, protože věřte nebo ne, takové party číst je vážně dřina. Ale vzhledem k tomu, že se s tištěným vydáním not vůbec nepočítá, nezbylo, než tuto druhou část výzvy přijmout. A vy, pokud přijdete na koncert, budete mít možnost posoudit, jak se to hráčům povedlo.

A abyste se neomezovali pouze na poslech díla jednoho hudebního velikána, orchestr vám k tomu zahraje i Mozartovu koncertantní symfonii pro violu a housle a Debussyho Faunovo pozdní odpoledne. A kdo ví, možná vás hráči nechají do partů nahlédnout, abyste si mohli i vy užít tu atmosféru zažloutlého papíru a ručně vpisovaných poznámek…

Další informace o Symfonickém orchestru Prahy 8 můžete nalézt na stránkách http://sop8.neco.cz

 

Program koncertu:   
C. Debussy: Faunovo pozdní odpoledne
W. A. Mozart: Koncertantní symfonie pro housle a violu
J. B. Foerster: Čtvrtá symfonie op. 54

/ s podtitulem „Veliká noc“, skladatel ji začal psát v Hamburku na Velký pátek v r. 1904, v Praze byla poprvé provedena r. 1905/
 

Římskokatolický kostel má bezbarierový přístup.