Jste zde

Kolben Open 4

Na čtvrtý ročník Kolben Open  se chystá několik novinek. K prohlídce hal v areálu přispějí pamětníci z Prahy 9 svými vzpomínkami, otevřou se vnitřní prostory Haly E, které byly až dosud v rámci Kolben Open nepřístupné (Jídelna) a připravujeme velikou výstavu rezidentů Pragovky s názvem With Wings.. Pragovka 2017, kurátorovanou Karlem Srpem mladším.

Otevře více než 50 rezidentů Pragovky, čili asi  dvě třetiny usídlených umělců. Oproti dřívějším ročníkům se spektrum otevírajících rozšíří také na designérské a řemeslnické ateliéry v areálu, otevře ale i několik zkušeben.  Návštěvníci tak uvidí napřídlad dílnu na renovaci historického nábytku, ale také  rockovou zkušebnu. Těžiště celé akce však stále zůstává v otevírajících volných umělcích, tedy malířích, sochařích a konceptuálních umělcích.

Letos otevírají: Malba, kresba, socha, koncept: Vladimír Merta, Barbora Chlastáková, Eliška Fialová, Pasta Oner, Dominik Mareš, Ondřej Roubík, Jana Babincová, Jana Julínková,Michal Synek, Robert Slezák,Oldřich Navrátil, David Pešat, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Jakub Janovský, Martin Maroušek, Terezie Kolářová, Lawrence Wells, Jaroslava Kadlecová, Petra Navrátilová, Jan Jírovec, Tomáš Prchal, Marie Ladrová, Matouš Marek, Lucie Nováčková, Anežka Hošková

Kresba: Kateřina Adamová, Pavel Trnka, Milan Sodoma

Socha: Samuel Benčík,, Robo Palúch, Tomáš Džadoň, Jan Cileček, Martin Šilhán, Sochařská pohotovost,

Konceptuální umění: Martin Vlček, Petra Lacinová, Kateřina Kociánová, Vladimír Merta, David Helán, David Hřivňacký, Pavel Tichoň, Susanne Kass umělecká řemesla a design:- Tyformy, čalounictví Barbora English, Nanovo, Woodcock.

Otevírající zkušebny: zkušebna Tart, DJ zkušebna. Otevřené ateliéry ale nejsou jen otevřené ateliéry a výstava, ale i doprovodný program na celý den 8.4. 2017:

Program Kolben Open 4 - 8. 4. 2017

10:00-13:00  Workshop pro děti

11:00  Prohlídka hal 19 a 21 s pamětníky vedená Marcelem Tomáškem a studenty FA ČVUT

11:00-18:00  Otevřené ateliéry

18:30  koncert Orchestru Berg

19:00  slavnostní zahájení výstavy With Wings..Pragovka 2017

21:00  afterparty: Ticho de Beige & hosté

DJ Zagashi: večírek

Na prohlídku s pamětníky je nutné se registrovat předem! Půjde jen jednou a má omezenou kapacitu cca sedmdesáti osob! Registrujte se na mailu marcel.tomasek@gmail.com. na další části programu, jako otevřené ateliéry atd, není třeba rezervace.

Dětský workshop 2017- Kolben Open 4: Dětské workshopy na Pragovce již měly mnoho podob. Letos pro děti chystáme tři kreativní hnízda v již tradiční místnosti 201, mezi nimiž budou moci volně přecházet: Scénografka Daniela Klimešová přiveze plackovač a povede dílnu na výrobu jednoduchých loutek, Martin Vlček povede část dílny nazvanou "auto- pragovka budoucnosti" a Petra Lacinová se ve své části dílny půjde s dětmi podívat do ateliéru Veroniky Landy a povede galerijní animaci inspirovanou jejím dílem. Abyste to vše stihli, přijďte na workshop včas, tedy v 10:00. Dílna je zdarma, pouze pokud si budete chtít vyrobit placku, přispějete na náklady buttonu.

Další aktivity: Návštěvníci se v průběhu dne mohou zúčastnit keramického workshopu, nechat si zahrát ve zkušebně na přání a nahlédnout na probíhající čalounický kurz, ale hlavně si prohlédnout umělecké ateliéry, pohovořit as umělci a shlédnout kurátorovanou výstavu výběru rezidentů Pragovky.

 With wings..2017   8. 4. 2017- 22. 4. 2017: Kurátor Karel Srp mladší vybírá to nejzajímavější z rezidentských ateliérů.  Vystaví díla přibližně 30 rezidentů. Výstava bude na třech místech: Jídelně, Pragovka Gallery a The White Room. v den otevřených ateliérů bude otevřena  od 11:00,  vernisáž 8.4. 2017 19:00.Další dny  úterý- neděle 12:00-18:00

Site specific instalace Orchestru Berg a vizuálního umělce Michala Kindernaye 17:45 : Orchestr BERG společně s intermediálním umělcem Michalem Kindernayem představí prostorově pojatou performanci v chodbách a dalších prostorách budovy ateliérů Pragovka. Hudebníci se převtělí do hudebních objektů, základem vizuální složky bude hudba a její zápis. Koncept představení, které organicky propojí program otevřených ateliérů s večerní vernisáží, počítá s dekompozicí a následnou syntézou hudebního díla. Instalace volně přejde v koncert.

O Kolben Open: Kolben Open nejsou jen otevřené ateliéry bývalé Pragovky. Akci založily roku 2014 umělkyně z Pragovky Zuzana Růžičková a Lucie Nováčková, původně jako akci pro několik kamarádů. Postupně se rozrostla v celodenní uměleckou událost.Kromě návštěvy nejprivátnější zóny umělců- ateliérů (na Pragovce je 70 umělců, pravidelně otevírá zhruba polovina.) a prezentace díla v kontextu místa, kde vznikají, mohou diváci navštívit s prohlídkou nepoužívané haly v areálu Pragovky, dětskou dílnu i koncert. Umělci často prezentují svá díla formou mikro výstav či site- specific instalací. Samozřejmostí je přítomnost umělce v ateliéru. Jarní termín, kdy v Pragovce kvetou moruše, industriálu moc sluší a na třetí ročník Kolben Open v roce 2016 dorazilo více než 800 lidí. Proto na ročník 2017, který bude 8.4.2017 chystáme dvě velká překvapení.

Historie budovy sahá k roku 1907 a založení První pražské továrny na automobily, která byla později přejmenována na značku Praga. V areálu ČKD Kolbenova se vyráběly osobní i nákladní automobily a komponenty pro ně. Jeden z reklamních sloganů této firmy bylo: “Vyrábíme vše, od špendlíků po lokomotivy!!!”

 

Související dokumenty